ARŞİV

  /  ARŞİV.

Mardin Bienali ilk kez 2010 yılında, Mardin’i çağdaş sanatın merkezlerinden birine dönüştürmek, bölgeye sanatın dili üzerinden yeni yaklaşımlar, kazanımlar sağlamak amacıyla düzenlendi. 

14 yıllık geçmişi boyunca sanatçılara, sanatseverlere, sanat profesyonellerine, çağdaş sanat aracılığıyla, buluşma alanı yarattı. 

Sanatçıların, yaşama dair mesajlarını sunmasının yanı sıra bölgede var olan sanatsal birikim ve üretimin görünürlüğüne de katkıda bulunma hedefini taşıyan bienal, Mardin’in hem benzersiz mimarisi ve kültürünü içinde barındıran tarihi mekanlarında, hem de gündelik hayatın sürdüğü yerlerde gerçekleşiyor. 

Alışagelmiş ‘merkez’ fikrinin tanımına yeni boyutlar getirerek sanatın ülkenin tamamına yayılmasını amaçlayan bir yapıyı benimseyen bienal, Mardin Sinema Derneği ev sahipliğinde ve özel sektörün desteğiyle düzenleniyor.

Aynı zamanda Uluslararası Bienaller Derneği (IBA) üyesi olan Mardin Bienali’nin 1. ve 2.’si GAP İdaresi, Mardin Valiliği, Başbakanlık Tanıtım Fonu desteği ve özel sektörün katkılarıyla 2010 ve 2012 tarihlerinde gerçekleşti.

3., 4. ve 5. Mardin bienalleri, Mardin Sinema Derneği tarafından, özel sektör ve sanat kurumlarının destekleriyle düzenlendi.
6. Mardin Bienali ise 10 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.