5. MARDİN BİENALİ SANATÇILARINDAN
BURAK ÖZDEMİR

Burak Özdemir besteci, fagot sanatçısı ve orkestra şefidir. Juilliard School, Berlin Sanat Üniversitesi’nde ve İstanbul Konservatuarı’nda tarihsel performans ve kompozisyon okudu. 2008’de Juilliard School New York’ta Musica Sequenza’yı kurdu; barok müziğin ve kültürlerarası üretimin yeniliğini temsil eden bir topluluk. 2010 yılında Özdemir, kendi geliştirdiği yöntemlerle yeni performans modalitelerini uyguladığı Berlin’e geri döndü. Burak Özdemir, “Sampling Baroque” ve “Bach: The Silent Cantata” gibi uluslararası üne sahip yapımların yanı sıra sürükleyici ses enstalasyon dizisi “Transmute”a imza attı. Özdemir’in müzik faaliyetleri Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya’da Elbphilharmonie, Peter J Sharp Tiyatrosu, Berghain, Berlin Filarmoni, Concertgebouw, Staatsoper Vienna, Teatro Colon of Buenos Aires gibi mekanlarda görüldü. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, L’arte del Mondo, Juilliard Senfoni Orkestrası ve Lautten Compagney ile solist olarak yer aldı ve Menahem Pressler, Sasha Waltz, Rolando Villazon, Matthew Herbert, Werner Ehrhardt, Fazıl Say, Rodriguez Jr, Andreas Scholl, Rias Kammerchor, Wolfgang Katschner, Hernan Cattaneo, Rundfunkchor Berlin, Natacha Atlas ve Edita Gruberova ile işbirliği yaptı.

Portre: Daniel Mulder

BURAK ÖZDEMİR

TÜRKİYE / ALMANYA

Interminata, 2022.
Görsel-işitsel yerleştirme, 9 dakika 28 saniye

Besteci ve kavramsal sanatçı Burak Özdemir, Interminata adlı çalışması ile suyun mekandan bağımsızlaştırıcı görüntüleriyle insan maneviyatının kayıp mirasına ışık tutuyor. Bu sürükleyici enstalasyon; küresel ticari akımların ve gündelik materyalizmin duygusal varlığımız üzerindeki etkilerini sorguluyor. Eserin sulu çevresi, egonun oluşumundan önceki rahim içi bütünlüğün içkin ve mistik hallerini anımsatıyor. Yaklaşık 10 dakikalık kesintisiz modüller aracılığıyla izleyici; ütopyaya temas edebilecekleri ve hayal kurmanın olanaklarını deneyimleyebilecekleri trans benzeri bir duruma gönderiliyor.

Burak Özdemir besteci, fagot sanatçısı ve orkestra şefidir. Juilliard School, Berlin Sanat Üniversitesi’nde ve İstanbul Konservatuarı’nda tarihsel performans ve kompozisyon okudu. 2008’de Juilliard School New York’ta barok müziğin ve kültürlerarası üretimin yeniliğini temsil eden bir topluluk olan Musica Sequenza’yı kurdu. 2010 yılında Özdemir, kendi geliştirdiği yöntemlerle yeni performansları hayata geçirdiği Berlin’e geri döndü.