5. MARDİN BİENALİ SANATÇILARINDAN
MERVE ÜNSAL

Merve Ünsal, İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir görsel sanatçıdır. Çalışmalarında fotoğrafın ve metnin sınırlarını araştırıyor, konuşulamayanın anlatılmaza dönüştüğü anların ve durumların izini sürüyor. Çalışmaları her zaman görüntü odaklıdır ve fotoğraf, video, ses ve mekana özel enstalasyonlar aracılığıyla düşünür. Çalışmalarını dünya çapında çeşitli bağlamlarda, çoğunlukla Kahire, Beyrut, Yeni Delhi, Toronto’daki sanatçı odaklı girişimler aracılığıyla göstermiştir; Delfine Foundation (Londra), Praksis (Oslo), Fogo Island Arts, Art Metropole (Toronto), University of Delaware (Lewes) ve SAHA Studio (İstanbul) tarafından sanatçı rezidanslarına katılması için desteklenmiştir. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ashkal Alwan (Beyrut), Homework Space’deki öğrenme programında yer aldı. Ayrıca sanatçı merkezli yayıncılık hakkında düşünmeye adanmış bir yayın olan m-est.org’un editörlerinden biridir.

MERVE ÜNSAL

TÜRKİYE

Dronlara birkaç kelime, 2022.
Dijital baskı, değişken boyutlar


Dronlara birkaç kelime, denetleme yapan hayali ve gerçek drone’lara yönelik bir hükümdür. Kamusal alana kurulan bu hüküm; bir uyarı, bir gözlem ve bir gerçek olarak işlev görmesi amacı taşımaktadır. Gölge ve unsurlara karşı koruma sağlayan ve Mardin bağlamında halihazırda var olan buluntu malzemeler üzerine basılan eser, iki yüze sahip: yukarı bakanlara gölge sağlama ve aşağı bakanlarla konuşma.

Rüzgara Doğru, 2022.
Performansın ses kaydı, 21 dakika


Rüzgara Doğru; iki vücut arasında tutulan bir cihazdan alınan saha kayıtları, direniş hareketlerine dair bulunan radyo/televizyon anlatıları, dijital theremin izi süren dron tarafından kaydedilmiş yanlış kişinin takip edildiği anların görüntülerinden elde edilen notlar, sanatçı tarafından bestelenen masalsı bir forma sahip fısıltılı bir yanıttan oluşan katmanlı bir ses kaydıdır. Çalışma aktif olarak dinleme ,kulak misafiri olma aracılığıyla; birlikte olmanın, birlikte hatırlamanın, birlikte hissetmenin başka biçimlerde mümkün olmadığı bir akrabalığı hayal ediyor.