5. MARDİN BİENALİ SANATÇILARINDAN
ABDESSAMAD EL MONTASSİR

1989 yılında doğan Abdessamad El Montassir (@abdessamadelmontassir), Fas’ın güneyindeki Sahra’da büyüdü. Boujdour, Marsilya ve Rabat arasında çalışıyor. Tetouan’daki Institut National des Beaux-Arts’tan mezun olduktan sonra, Meknès’deki École Normale Supérieure’de MA Sanatsal Üretim ve Estetik Eğitimini tamamladı. 2017’den 2019’a kadar Marsilya’daki IMéRA – Institutes for Advanced Study’de Associate Fellow olarak görev yaptı.

Abdessamad El Montassir, bilim adamları, vatandaşlar ve aktivistler ile işbirliği yaparak araştırma ve yaratma arasındaki kavşakta sanatsal bir uygulama geliştirdi. Hem kişisel tarihe hem de kolektif anlatılara damgasını vuran eserleri; genellikle hegemonik, tanıklıkların toplandığı, resmi bir anlatı tarafından gömülen ve öldürülen sözlü belleği canlandırdığı titiz bir sürecin meyvesidir. Önderlik ettiği deneyler ve doğduğu yer olan Fas’ın güneyindeki Sahra’da yaptığı anonim karşılaşmalar, travma kavramını ve yaşanan, (iletilmeyen) veya beklenen şiddetin nasıl şiddete dönüştüğünü keşfetmesine izin verir, dokunanlar tarafından somutlaştırılır ve davranışları, evrimleri etkileyebilir. İnsanlar ve bitkiler gibi insan olmayan varlıklara eşit şekilde muamele edilir. Aktardıkları anlatılar, konuşmanın ve sessiz bir tarihin ortaya çıktığı bir dizi boşluk yaratır ve bizi çevreleyen çevreyi anlamak ve onunla yaşamak için yeni yollar sunar.
Portre: © Franck Alix / La Cinémathèque de Toulouse
Fotoğraflar: Artist / ADAG

ABDESSAMAD EL MONTASSİR

FAS / FRANSA

Galb’Echaouf, 2021.
Stereo sesli HD video, 18 dakika 48 saniye.

Arap Sanat ve Kültür Fonu, Fas Fransız Enstitüsü, Pro Helvetia Cairo, Yabancı Sanatçılar Büyükelçiliği, bağımsız sanat odası Küp ve Salvan Evi tarafından desteklenmektedir.

Film yapımcısı Abdessamad El Montassir pratiğinde bizi kolektif veya kurgusal anlatılar ve maddi olmayan, somutlaştırılmış arşivler aracılığıyla tarihi yeniden düşünmeye davet eden süreçler yaratır. Sanatçı, projelerinde travmanın bireyler ve davranışları üzerindeki etkisini araştırıyor ve bu travmaların tarihselleştiği süreçleri ortaya koyuyor.

Fas’ın güneyindeki Sahra’nın manzarasını derinden değiştiren bir olayı araştırırken, bağdaştıramadıkları bir tarihin musallat olduğu önceki nesillerin sessizliğiyle karşı karşıya kaldı. Göçebe bir çocuk olan Hatice isimli bir kadın, göçebe hayatını terk ederek Boujdour şehrine yerleşir. Yerleşik bir hayata geçmesinin nedenlerini tartışmayı reddediyor ve cevaplar için harabelere işaret ediyor. Galb’Echaouf ile birlikte El Montassir, bu amneziyi aydınlatabilecek ve kayıp anlatıları yeniden inşa etmeye yardımcı olabilecek cevap ya da kanıtları bulabilmek adına manzaralara, bitkilere ve şiire başvuruyor. Daghmous gibi yerli bitkiler ve onların biyolojik adaptasyonları, geride kalmayı seçenlerden talep edilen nasırlı ve savunmacı vazgeçiş için  metafor haline gelir. Beşeri olmayan anlatı konumlarını ve göçebe bilinç akışlarını ön plana çıkaran Galb’Echaouf, Batı Sahra’daki mülksüzleştirme ve dayanıklılığa ilişkin doğrusal ve kanonik olmayan bir açıklama sunuyor.