5. MARDİN BİENALİ SANATÇILARINDAN
KAMEN STOYANOV

Kamen Stoyanov görsel bir sanatçı ve film yapımcısıdır. 1977 Yılında Ruse’de (Bulgaristan) doğan Stoyanov, Sofya Ulusal Sanat Akademisi’nde resim, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde görsel sanatlar eğitimi aldı. Sanatçı Viyana ile Sofya arasında yaşıyor ve çalışıyor. Uygulamaları arasında kısa film, video enstalasyonu, performans, enstalasyon ve çizim yer alıyor. “Up and Through” adlı kısa deneysel filmi Dumbo Film Festivali 2020’de “En iyi Deneysel” ödülüne layık görüldü ve Bukarest Uluslararası Film Festivali Long Story Shorts 2020’de en iyi deneysel adayı oldu. Eserleri dünya çapında sergiler, festivaller ve bienallerde sunuldu:
OSTRALE Biennale O21 (Germany, 2021); The Age of the Solastalgia, Knoll Galeria (Budapest, 2021); NOW&AFTER’20, International Video Art Festival (Moscow, 2020); Exhibiting the Exhibition, Kunsthalle Baden (Germany, 2018); Suburbinal Filmfestival (Austria, 2018); WRO BIENNALE (Poland, 2017); SPIELARTFestival (Germany, 2015); Transmediale Berlin (2014); 17th Biennale of Sydney (Australia, 2010); Aichi Triennale (Japan, 2010); At Arm‘s Length, MUMOK (Vienna, 2008); MANIFESTA 7 (Italy, 2008).

 

KAMEN STOYANOV

BULGARİSTAN

Doğruca Yukarı, 2020. Video, 10 dakika.
Avusturya Federal Şansölyeliği Sanat ve Kültür Bölümü tarafından desteklenmektedir.

Doğruca Yukarı, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında yer alan harap bir oteli çağdaş Bulgaristan’ın sıradan ve olağanüstü performanslarının sergileneceği bir sahne alanı olarak kullanarak, bu otele bir öbür dünya icat ediyor. Film, Balgarevo köyünün kenarındaki bitmemiş otelden sözüm ona konukları denize indirmesi gereken asansörün hareketlerini taklit edecek şekilde, deniz suyuyla dolu bir kovanın yukarı çekilmesi sahnesiyle başlıyor. Avrupa’nın en çok  tehdit altında tür ve habitatlarının uzun vadede hayatta kalmasını sağlamak için bir üreme ve yuvalama alanı ağı olan Natura 2000’nin içine düşen bu otel projesi, 2008 finansal krizinin ardından terk edildi. Film, kişiye bir otel ortamında tanıdık gelecek, ancak izole ortam tarafından esrarengiz hale getirilen sahneler sunuyor. Videonun sonuna doğru kova boşaltılır ve su, bir zamanlar yüzme havuzuna dönüşecek olan aşırı büyümüş bir çukura bir tahliye borusundan aşağı gürül gürül akar. Bu Sisifos döngüsü kendini tamamlarken, bir yaylı çalgılar kuarteti bu başarısız girişim için bir ağıt çalar.