Simon Faithfull
Oxfordshire, 1966

Faithfull’un deneyimi, gezegenimizi heykelsi bir nesne gibi anlamaya çalışma ve keşfetme çabası - sınırlarını sınamak ve en uç noktalarından bilgi aktarmak- olarak tanımlanmaktadır. Faithfull çoğu zaman kurduğu bilim insanları, teknisyenler ve yayın uzmanlarından oluşan ekiplerle, dünyanın en uç köşelerinden kişisel bir bakış açısı getirebilme arayışındadır.

Projeleri arasında 0º Greenwich Meridyeni’nin izinden Avrupa ve Afrika yolculuğu, suni bir resif yaratmak amacıyla bir geminin kasıtlı olarak batırılmasının canlı video çekimleri ve sanatçının yanmakta olan bir jet uçağının içinden geçtiğini gösteren film çekimi bulunmaktadır. Diğer projeleriyse, sıradan bir sandalyenin, bir sıcak hava balonunun altına bağlanarak uzayın sınırlarına gönderilmesinin video çekimi, Antartika’ya yapılan iki aylık yolculuktan canlı dijital çizimlerin gönderilmesine ilişkin bir proje ve (İngiltere Sanat Kurulu ile Kanal 4’un siparişi üzerine) Londra’dan çıkarak A13 anayolu üzerindeki bir yürüyüşten çizimlerin, animasyon filmine dönüştürülmesidir.

Son donem kişisel sergileri arasında Galerie Polaris (Paris), Musee des Beaux Arts (Calais), Fabrica (Brighton) FRAC Basse Normandie (France) ve British Film Institute (Londra) bulunmaktadır. Katıldığı karma sergiler arasında ise ACC Gwangju (Kore), Turner Contemporary (UK), CCCB (Barcelona), Palais de Tokyo (Paris) ve Perth Institute of Contemporary Arts (Avusturalya) bulunmaktadır. 2010’da, Faithfull’un bugüne dek yaptığı en büyük kalıcı kamusal sanat yapıtı, Liverpool’da açılmıştır.

Faithfull, Ipsden, Oxfordshire ‘da ütopik bir topluluk olan Braziers Park’da doğdu. Eğitimini Central St Martins, daha sonra da Reading Üniversitesi’nde sürdürdü. Üretim araçları arasında video, dijital çizim, enstalasyon ve yazı bulunmaktadır. Faithfull, Londra’da Slade School of Fine Art UCL’de ders vermektedir.

 

Sergilenen İşler

“0°00 Navigasyon-Bölüm I”, 2009, 55’, video ve super8 transfer DVD

0º00 Navigasyon, Bölum I: İngiltere Toprakları Üzerinde bir Yolculuk (A Journey Across the Landmass of England) tam olarak Greenwich Meridyeni boyunca yapılan obsesif ve delice bir yolculuğu yansıtmaktadır.

Çalışmada sadece arkadan görüntülenen figür öncelikle meridyenin İngiltere’nin güney kıyılarındaki Sussex’e denk geldiği noktadaki Peacehaven’da denizden çıkar. Sudan çıkan figürün elinde bir GPS aracı bulunmaktadır ve bu cihazı kullanarak kuzeye doğru 0º00’00” boylamı boyunca yürümeye baslar. Karşılaştığı her engeli aşacaktır- çitlerin üzerinden atlanacak, özel mülkiyetlerden geçilecek, yakındaki pencerelerden girerek, binaların içinden geçilecek ve akarsulardan bata çıka geçilecek, bitki örtülerinin arasından sürünülecektir. Figür yavaş yavaş İngiltere’nin güneydoğusundan yukarı doğru ilerler, Londra’dan geçer, ülkenin orta kesimlerinde ilerleyişine devam ederek, sonunda Linconshire’da Cleethorpes’da yeniden denize girer. Burada yüzmeye başlar, giderek daha da öteye, Kuzey Denizi’ne doğru ilerler.

0º00 Navigasyon’daki farazi coğrafi yapı, yani 0 boylamı, tam anlamıyla gerçek bir fenomenmiş gibi ele alınmaktadır- adeta haritası çıkarılmış bir yolmuşçasına. Greenwich meridyeni İngiltere’yi tam ortasından keser, çünkü antlaşmalar, haritalar ve deniz gücü mekanizması tam da burada devreye sokularak yaratılmıştı.

“0°00 Navigasyon-Bölüm II”, 2015, 80 dijital fotoğraf slayt-projeksiyon

0º00 Navigasyon –Bolum II: Avrupa ve Afrika Üzerinde Yolculuk, 0° meridyeninin 3 bölümden oluşan gezegenimiz üzerindeki epik ve hayalperest yoluculuğunun ikincisidir.

Yolculuğun bu bölümü için Avrupa ve Afrika topraklarında, 0º enlem üzerinde “belirsizliğin” merkezine doğru ilerlememiz gerekti. Yolculuğumuz Fransa sahillerinde meridyen çizgisinin denizden çıktığı noktadan başladı. 80 fotoğrafta, siyah giysili ve daima arkadan görüntülenen figür, tam da 0º00 boylamı üzerinde durmaktadır. Dialarin her birinde, figür tam karenin ortasında yer alır. Ancak dia gösterisi devam ettikçe, arka plan giderek değişir ve Fransa’nin ılıman ikliminin yeşillikleri, yerlerini İspanya’nın kurak ovalarına, oradan Cezayir’in Sahra Çölü’ne, Burkina Faso ve Togo’nun çalılıklarına ve sonunda Gana’nın zengin bitki örtüsü ve kentlerine bırakır. Dia gösterisi, figürün Gana sahillerinde çizginin Atlas Okyanusu sularına daldığı noktada durduğunu gösteren fotoğrafla son bulur. Her zamanki gibi figür, Greenwich Meridyeni’nin 0º Ekvator çizgisinden geçerek Okyanus’un ortasına ilerlediği noktada, güneye yönelik durmaktadır.

Bu meridyenin yerini saptamaya çalışmak, son derece keyfi bir eylem. Londra’nin doğusunda Greenwich’deki yer, eski İngiliz İmparatorluğu’nun deniz gücünün kalıcı miraslarından birisi. Bu çizgi, gezegenimizde baz alınan noktadır (uzam ve zaman olçum sistemleri için bir ‘0’dir); buna rağmen, fiziksel olarak var olan bir şey değildir. 0º00 Navigasyon bu varsayımsal çizginin paradokslarını, saçmalıklarını araştırırken, gerçeğin soyut ile çarpışması sonucu ortaya çıkan garip jeopolitikalara göz atmaktadır.

Mekan:Alman Karargahı