Eda Aslan
İstanbul, 1993

Eda Aslan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı Üniversitenin Resim bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İşlerinin odak noktasını tarih , mekan , kolektif bellek gibi kavramlar oluşturmaktadır. Geçmiş ve şimdi arasında gergin bir hat çizen sanatçı şimdinin uçuculuğunda ve silinmeye zorlanmış yapısında eksilenle mücadele etmeye çabalar.Yapıtlarında keşfe çıkarak her türlü dökümantasyonun buluntunun fotoğrafın belgenin,arkaik olanın izini sürmektedir. Katıldığı bazı karma sergiler; Galeri Zilberman Genç Yeni Farklı 7 (2016), Siemens Sanat Sınırlar Yörüngeler 18 (2016), Mamut Art Project (2017), Kasa Galeri, Ardında Bıraktığın (2017), Base, Galata Rum İlkokulu (2017), Kurtulunmamış, Corpus G. (2018), Eskiz Hali, Galeri 5 (2018), Uzak Hafıza, Abud Efendi Konağı, İstanbul (2018). Sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Sergilenen İşler

“Bir kara parçası ve diğerleri”, 2018, Enstalasyon

Eda Aslan, tarih, kolektif bellek ve mekan bağlamında ortaya çıkardığı çalışmalarında, izini sürdüğü mekan ve anıların eksilen parçalarını nesneler aracılığıyla mekana geri vererek, bu izi toplumun zayıf belleğine yeniden eklemliyor. Sanatçının 4. Mardin Bienali için ürettiği “Bir kara parçası ve diğerleri” isimli yerleştirmesi de ilk bakışta kişisel tarihinde önemli bir yeri olan mekansal bir boşluğa işaret ediyor. Çalışma, İstanbul’da doğduğu evin yakınında yer alan yaşıtı ve onun doğumu sırasında ailesi tarafından dikilmiş bir ağacı merkezine alıyor.

Bugün, kökleri beton bir zeminin altında kalmış olan ağacın gövdesi ve zemin bloklarının kalıbını alan sanatçı, gitme/gidememe, geride bırakma ve yer değiştirme halini sandıklar içinde anıtlaştırıyor. Bir izin, bir başka coğrafyada üstlenebileceği anlamlara dair metaforik bir eşik yaratan sanatçı, Mardin’de bulduğu bir güvercin tüyünü altınla kaplayıp Midyat taşı tozunun içinde saklayarak coğrafyalar arası bir aidiyet anlatısı kurguluyor. Sanatçının kaydettiği ağacın rüzgarda gövdesinden çıkan ses ve bir güvercinin kanat çırpış sesleri birbiri içine geçerek bu anlatıya eşlik ediyor.

Mekan:Alman Karargahı