Ken Friedman
Connecticut, 1949

DSc, honoris causa, 2007. Loughborough Üniversitesi. Tasarım araştırmalarına yönelik seçkin katkıları nedeniyle. FDRS, 2006. Fellow of the Design Research Society (Tasarim Araştırmaları Topluluğu Üyesi.). PhD, 1976. Graduate School of Human Behaviour, Alliant International Üniversitesi. BA, MA 1971, San Francisco Eyalet Üniversitesi.

Ken Friedman, Avusturalya, Melbourne’de Swinburne Teknik Üniversitesinde, Tasarım Profesörü ve Tongji Üniversitesi Tasarım ve Yenilik Fakültesinde konuk profesördür. Ayni zamanda Boston, Massachusetts’deki The Policy Lab üyesidir. Friedman ayrıca Avusturalya Topluluk Bilim ve Sanayi Araştırma Örgütü CSIRO’nun bir ortak vakıf projesi olan Haritacılık ve Bütünleştirici Tasarım’in Baş Araştırmacısı.

Ken Friedman’in diğer faaliyetleri arasında, Fluxus grubu olarak bilinen sanat, tasarım ve müzik uluslararası laboratuvarında sanatçılık ve tasarımcılık da bulunmaktadır. İlk kişisel sergisini 1966’da New York’da açmıştır. Eserlerine dünyanın önde gelen müze ve galerilerinde yer verilmektedir. Bunlar arasında Museum of Modern Art ve Guggenheim Museum, New York, Tate Gallery, Londra, Hood Museum of Art, Dartmouth College ve Stadtsgalerie, Stuttgart bulunmaktadır. Iowa Üniversitesi Çagdaş Sanatlarda Alternatif Gelenekler, Friedman’in araştırma metinleri ve diğer notlarının resmi olarak saklandığı kurumdur. Museum of Modern Art, MoMa’da Silverman Fluxus Koleksiyonu, Archiv Sohm, Stadtsgalerie, Stuttgart ve California Universitesi Mandeville Özel Koleksiyon Bölümü’nde Friedman’in 1960 ve 1970lerdeki çalışmalarından oluşan geniş bir arşiv bulunmaktadır.

 

Sergilenen İşler

“Sokak Parçaları”, 1966(2018), partisyon

Nesneler üret, yoldan geçenler için sokağa bırak, 1966
İlk, Kasım, 1966’da San Diego, California’da gerçekleştirildi

“1966’dan bu yana, Ken Friedman metne dayalı kısa önermelerin yanı sıra, nesne-odaklı çalışmalar, Fluxus projelerinin organize edilmesiyle ilgili faaliyetler ve sanat tarihi, sanat sosyolojisi, tasarım ve organizasyon gibi bilimsel alanda çalışmalar yapmaktadır. Genel olarak Fluxus projelerinde olduğu gibi, Friedman’in etkinlik yönergeleri, sanatsal üretimlerle ilgili yerleşmiş fikirleri tersine çevirmekte ve bunun yerine, sanatın deneyime dayalı boyutunun alanını genişletmeyi amaçlamaktadır. Friedman’in yönergeleri performanstan çok ya sanat objeleri üretmekle ilgili metinlerdir ya da bizleri bunlar üzerinde düşünmeye yöneltmektedir. Friedman sanat pratiğine, sanat dünyasının kültürel ve sosyal çerçevelerini tam anlamıyla kavrayamadan atıldığı için, etkinlik yönergeleri daha çok kendi entelektüel deneyimleri üzerine inşa edilmiştir.” (Carolyn Barnes, Event, Idea and Inquiry”, “Ken Friedman 99 Events, 1956 – 2009.

Mekan:Alman Karargahı