Huo Rf
Mersin, 1988

Huo Rf, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 2006 Yılında Mersin Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden, 2010 yılında Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Signs Of Time sanatçı kolektifinin kurucularından ve sanatçılarından. Huo Rf çalışmalarında kişiliğin sınırları arasında dolaşıyor. Karakterler nasıl oluşur? Muhtemelen kim olduğumuz, kendimizi nasıl tanımladığımız ve toplumun sizi nasıl tamladığı ile belirir. Huo Rf çalışmalarında bu şeffaf kategoriler üzerine düşünür, bu bağlar arasındaki sorunsal anlaşmazlıkları dile getirmeye çalışır.

 

Sergilenen İşler

“Buyurgan Sessizlik” Serisi “D”, “M”, “H”, “Mu”, 2016, 
tuval üzerine yağlıboya, 20 x 28 x 4 cm / Özel koleksiyon

“Buyurgan Sessizlik” Serisi Kolajlar “D”, “M”, “H”, “Mu”, 2018, 
bakır ve pirinç levha ve yapıştırıcı, 24 x 27 x 2,5 cm

Disfonksiyonel haritalara dayanan “Buyurgan Sessizlik”, Diyarbakır, Mardin, Muş ve Hakkari olarak dört kentin sınırlarını, imgesel anlatımın sınırları olarak belirliyor. Bir araya gelerek, zorunlu ve yaygın “sessizlik”lerin imgesel kurulumunu gerçekleştiren bu parçalı yansımalar, paylaşılan, müşterek ve eşit deneyimlerin çözümlenmesinde açık sözlü davranıyor. Alman Karargahı’nda izlenen resimler, bu kentlerin sınırları içinde beliren yorumlama öğelerinde siyah bir odadaki boş yatak, mimari süsleme olarak putto’lar, peluş bir oyuncak, bir öbek çiçekli bitki bu sınırların içindeki anlamlı boşlukları dolduran imgesel metaforlar olarak işliyor. 

Sanatçının 4. Mardin Bienali için ürettiği ve İzleyenin kendi yansımasını görebildiği bakır levhalarla oluşan kolajları ise sergide iki farklı mekana yerleşiyor. “D”, Mardin’de yaşayan genç sanatçı Ferhat Salman’ın atölyesinde, “H”, “M” ve “Mu”, Diyarbakır’da Loading sanat mekanı’nda görülebiliyor. Çalışmanın anlam ve bağlantılarının mekana, bağlama ve kamuya göre şekillenebildiği bir alana yerleşmeleri, yer değiştirme aracılığıyla benzer etkileşim alanlarını, ihtimallerini ve yöntemlerini ancak yine o sınırların içinde ve arasında bulunarak haritalandırmanın gerekliliğine vurgu yapıyor. Sanatçı, karşılaşmanın asla tamamen gerçekleşemeyeceği, eksik kalacağı ve kusursuz olamayacağı fikrine karşın, bu yoğun ve talepkar karşılaşmayla bir “eşik” noktası oluşturabilme potansiyelinin altını çiziyor.

Mekan:Alman Karargahı
       Ferhat Salman Sanatçı Atölyesi
       Diyarnakır Loading Sanat Alanı