Guy Ben-Ner
Ramat Gan, 1969

Guy Ben-Ner (1969, Israil; Tel Aviv, Berlin ve New York’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor) eğitimini tamamlamak için 2001 yılında New York’a taşınmış ve 2003’de Colombia Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar yüksek lisansı almıştır. Sanatsal çalışmaları kişisel deneyimlerinden esinlenerek hayat bulmaktadır: eğitimini tamamlamadan önce ilk oğlu dünyaya gelmiştir. Ailesi ve çevresi ve aile içi ilişkiler, sanatın günlük gerçekler ile ironik gerçeküstücülük, ciddiyet ile oyun oynama arasındaki rolü, soruşturmalarının özünü oluşturmaktadır. 2005’de Ben-Ner Venedik Bienali’nde sergilenen Treehouse Kit çalışmasıyla uluslararası alanda tanındı. İki yıl sonra, Köln’deki KunstFilm Bienali’nde Uluslararası Yarışma Kategorisi ödülünü kazandı. Son zamanlarda katıldığı karma sergiler arasında: 2004’de Becoming-Father/Becoming-Infant, Bronx Museum of the Arts (BxMA), New York; 2007’de, Skulptur Projekte Münster, 2009’da, Standard Deviation, The Center for Contemporary Art, Tel Aviv; 2011’de, Incongru. Quand l’art fait rire, Musée Cantonal des Beaux-Arts, Lausanne – Medi(t)ation, 2011’de Asian Art Biennial, Taichung; 2012’de , Da zero a cento, le nuove età della vita, Triennale Bovisa, Milan – Family Talk, Futura Project, Prague – Künstlerkinder von Runge bis Richter, von Dix bis Picasso, Kunsthalle, Emden; 2013’de, The Kids Are All Right: an exhibition about family and photography, Weatherspoon Art Museum, Greensboro, NC –Homebodies, The Chicago Museum of Contemporary Art, Chicago – Image Employment, MoMA PS1, New York. Son kişisel sergileri arasında: 2005’te, Guy Ben-Ner-Honey, I Shrunk the Kids, Cincinnati Contemporary Arts Center, Cincinnati; 2006’da, Guy Ben-Ner – Wild Boy, Konrad Fischer Galerie, Düsseldorf; 2007/8’de, Guy Ben-Ner – Stealing Beauty, 2007’de Daadgalerie, Berlin, ve 2008’de Kalmar konstmuseum, Kalmar; 2008’de, I’d give it to you if I could but I borrowed it, Postmasters Gallery, New York; 2009’da, Konrad Fischer Galerie, Berlin – Guy Ben-Ner: Thursday the 12th, Massachusetts Museum of Contemporary Art (MASSMoCA), North Adams; 2010’de, Guy Ben-Ner – Film / Zeichnung, Kunsthalle Mainz, Mainz – Second Nature, Postmasters Gallery, New York; 2011’de, Name Dropping / Photography since 1970, Gimpel Fils, London – Spies, Site Gallery, Sheffield; 2013’de, Sommer Contemporary Art Gallery, Tel Aviv. Guy Ben- Ner’in eserleri, aralarında Kadist Art Foundation, Paris, MoMA, New York, ve Israel Museum, Kudüs olmak üzere pek çok müze ve kurumun kalıcı koleksiyonunda yer almaktadır.

 

Sergilenen İşler

“Kaçış Sanatçıları”, 2016, video, 37’18’’

Guy Ben Ner’in “Escape Artists” filminin teması Robert Flaherty’nin “Nanook” adlı filminde ele aldığı sorular etrafında kurulurken, aynı zamanda izleyicilerinin, içinde bulunduklarından çok farklı durumdaki kişiler etrafında gelişir. Film, Ben Ner’in 3000 civarında Afrikalı mülteciyi barındıran “Holot” gözaltı merkezinde bazı gruplara verdiği haftalık film derslerinden alınan kliplerden oluşmaktadır. Bu görüntüler, iki buçuk yıllık bir sure içinde çekilmişti ve bu süre içinde aralarından bazıları serbest bırakılmışlardı.

Öte yandan “Holot”, gözaltında olanların kurum içerisinde film çekimleri yapmalarına ve burada ders yapılmasına izin vermemektedir, dolayısıyla dersler terk edilmiş çeşitli binalarda yapılmakta ve öğrenciler ancak kendi cep telefonlarıyla film çekebilmektedir.

Mekan:Mardin Sinema Derneği